Wykładowca: mgr Kinga Przyborowska
Cel szkolenia: przekazanie podstawowej wiedzy teoretycznej z zakresu archiwistyki i spraw kancelarii oraz przyuczenie do pełnienia funkcji archiwisty zakładowego i referenta kancelaryjnego.
Adresaci szkolenia: pracownicy administracyjni instytucji znajdujących się pod nadzorem AP: koordynujący pracę bądź pracujący w archiwach zakładowych, kancelariach, sekretariatach a także pracownicy instytucji niewytwarzających materiałów archiwalnych, a prowadzący składnice akt, registratury oraz osoby zainteresowane pracą na stanowiskach archiwisty zakładowego lub referenta kancelaryjnego.
Program:
- Wstęp do archiwistyki
- Prawne regulacje dotyczące postępowania z dokumentacją
- Dokumentacja niejawna i kancelaria tajna
- Organizacja sieci archiwalnej
- Rodzaje i postać współczesnej dokumentacji
- Kwalifikacje archiwalne dokumentacji oraz okresy przechowywania najważniejszych akt kat. archiwalnej B
- Organizacja i zakres działania archiwum zakładowego
- Organizacja pracy kancelaryjnej i obieg dokumentacji
- Archiwizowanie dokumentacji, w tym dokumentacji nieaktowej
- Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej
- Postępowanie z dokumentacją likwidowanych jednostek organizacyjnych
- Komputerowe systemy zarządzania dokumentacją w archiwach zakładowych
Korzyści ze szkolenia: doskonalenie kompetencji w zakresie prowadzenia i funkcjonowania archiwum zakładowego i kancelarii: postępowania z dokumentacją, sposób kwalifikacji i przechowywani dokumentacji, przygotowanie planu pracy archiwisty, sprawozdawczość, opisywanie znakowanie teczek, wypełnianie wniosków o brakowanie, prowadzenie ewidencji.
Metoda kształcenia:
Nauczanie odbywa się za pośrednictwem sieci Internet. Szkolenie realizowane jest indywidualnie w modelu asynchronicznym. Oznacza to, że naukę można rozpocząć w dowolnym momencie i pracować w dogodnym dla siebie czasie. Nad szkoleniem czuwa nauczyciel, który motywuje uczestnika szkolenia poprzez ocenianie jego prac oraz odpowiada na jego pytania. Uczestnik szkolenia, podobnie jak w tradycyjnych formach kształcenia, może wykorzystać kontakt z nauczycielem zadając mu pytania, prosząc o wyjaśnienia, itp.
Szkolenie kończy się uzyskaniem zaświadczenia:
- Doskonalenia zawodowego w zakresie "Archiwalno-kancelaryjnym I stopnia"
Liczba godzin szkolenia odpowiada: 35 godzinom realizowanym w sposób tradycyjny
Prowadzący: mgr Kinga Przyborowska - absolwenta Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Historyk, archiwista, niemcoznawca. Pracownik Muzeum, nauczyciel historii, archiwistyki.
WZÓR ZAŚWIADCZENIA - pokaż
CENA: 600 zł