Wykładowca: dr Urszula Tokarska
Cel szkolenia: zapoznanie z wychowaniem w rodzinie, funkcją wychowawczą matki i ojca, postawami rodzicielskimi, kulturą pedagogiczną rodziców, atmosferą wychowawczą rodziny, uwarunkowaniami funkcji wychowawczej rodziny, strukturą rodziny. Warunki kulturalne i materialne rodziny, atmosfera wychowawcza rodziny. Wybrane zagadnienia dotyczące wychowania seksualnego w rodzinie, wychowania patriotycznego, do poszanowania przyrody, wychowanie do wolności.
Adresaci: szkolenie skierowane jest pedagogów, psychologów, specjalistów pracujących z rodziną w poradniach rodzinnych, pracowników socjalnych Urzędów gminy, Miejskich Ośrodków Pomocy Rodziny, Gminnych Ośrodków Pomocy Rodziny, asystentów rodziny, mediatorów rodziny, do nauczycieli i wychowawców, w szkołach wszystkich typów (podstawowych, gimnazjach i średnich), pedagogów specjalnych, instruktorów zawodowych, pedagogów i psychologów szkolnych, opiekunów-wychowawców ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży, terapeutów zajęciowych w świetlicach terapeutycznych dla młodzieży trudnej, kuratorów sądowych, specjalistów pedagogiki resocjalizacyjnej i specjalnej.
Zagadnienia programowe:
- Rola rodziny w wychowaniu. Wychowawcza funkcja matki i ojca w tym zakresie. Kultura pedagogiczna rodziców i jej elementy. Świadomość rodziców i ich pedagogizacja.
- Wiedza rodziców dotycząca znajomości potrzeb, temperamentu, faz rozwojowych celów i zasad wychowawczych w rodzinie. (Element poznawczy w kulturze pedagogicznej rodziców).
- Znaczenie stosunku uczuciowego, wychowawczego rodziców, a także atmosfera domu rodzinnego. (Element emocjonalny w kulturze pedagogicznej rodziców).
- Znaczenie metod wychowawczych i środków, także organizowanie warunków wychowawczych. (Element behawioralny w kulturze pedagogicznej rodziców).
- Uwarunkowania funkcji wychowawczej rodziny. Realizacja funkcji wychowawczej- wybrane zagadnienia wychowawcze: wychowanie do wolności, wychowanie patriotyczne, wychowanie seksualne, wychowanie do poszanowania przyrody, wychowanie religijne.
Korzyści ze szkolenia: doskonalenie kompetencji specjalistów współpracujących z rodziną i rodzicami. Oddziaływanie wychowawcze i koordynacja pomocy dla dziecka, rodziców i rodziny w środowisku rodzinnym. Diagnozowanie i rozpoznawanie środowiska rodzinnego.
Metoda kształcenia:
Nauczanie odbywa się za pośrednictwem sieci Internet. Szkolenie realizowane jest indywidualnie w modelu asynchronicznym. Oznacza to, że naukę można rozpocząć w dowolnym momencie i pracować w dogodnym dla siebie czasie. Nad szkoleniem czuwa nauczyciel, który motywuje uczestnika szkolenia poprzez ocenianie jego prac oraz odpowiada na jego pytania. Uczestnik szkolenia, podobnie jak w tradycyjnych formach kształcenia, może wykorzystać kontakt z nauczycielem zadając mu pytania, prosząc o wyjaśnienia, itp.
Szkolenie kończy się uzyskaniem zaświadczenia:
- Doskonalenia zawodowego z zakresu "Pedagogika rodziny"
Liczba godzin szkolenia odpowiada: 10 godzinom realizowanym w sposób tradycyjny
Najkrótszy możliwy termin ukończenia szkolenia: 7 dni
Maksymalny termin ukończenia szkolenia: 30 dni
Forma zaliczenia: test końcowy
Prowadzący: dr Urszula Tokarska
wykładowca Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie na kierunku socjoterapia, terapia zajęciowa, logopedia, oligofrenopedagogika, dietoterapia, dietetyka, pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją, Studium Nauczycielskie, Uniwersytet dla Rodziców.
WZÓR ZAŚWIADCZENIA - pokaż
CENA: 100 zł